Siófok város nevezetességei

Siófok jelképe, a Víztorony a Szabadság téren található. Gergely Jenő és Guth Árpád tervei alapján készült 1912-ben. A 45 méter magas tornyot átépítették és 2012. májusában nyílt meg újra, földszintjén a Tourinform irodával. A kilátóteraszról, ahová üvegfalú lifttel lehet felmenni, elénk tárul a város panorámája és a Város „tetején” egy kávézó is vár bennünket.

Siófok a kezdetektől bekapcsolódott a Virágos Magyarországért mozgalomba. 1996-ban első helyezést ért el, 1997-ben pedig az európai városok versengésében aranyérmes lett. Az elmúlt másfél évtized fejlesztéseinek köszönhetően a település mára a parkok és virágok városa lett.

Közvetlenül a tó partján terül el a Rózsa-liget. A virágágyások és a rózsabokrok sokszínűsége, az óriás platánok adta árny, a tó nedves érintése paradicsomi atmoszférát teremt. A Balaton átúszás (Révfülöp és Balatonboglár között) tömegeket vonzó esemény. Minden évben a vállalkozó kedvűek kipróbálhatják erejüket az északi parttól a déliig történő átúszásban. A Rózsa –ligetben szobor idézi fel a tó első átúszójának, Szekrényessy Kálmánnak az emlékét. A parkban ezen kívül még néhány érdekes szobor található: Vilt Tibor „Balatoni sellő” (1974), Somogyi József ”Halászok”(1998), Varga Tamás Karinthy Frigyes. Siófok a szülővárosa a híres magyar zeneszerzőnek, Kálmán Imrének. Ezért a park kompozíció központi helyéről egyenesen a zene pavilonhoz juthatunk, ahol Varga Imre szobrász művész Kálmán Imréről készült alkotása áll. Itt a parkban, tradíció teremtésként, gyakran rendeznek zenei esteket.

Az 1904-ben épült, hajdani pompájában felújított vasútállomás épülete előtt dr. Jámbor Imre tervei alapján 1994-ben készült el a 16 ezer négyzetméteres Millennium park. Itt található Kiss Sándor II. világháborús emlékművét és Martsa István Zuhanyozó nő, Varga Imre: Mártírok-szoborcsoport című alkotása, 2004-től szökőkút is működik itt.

Siófok legnagyobb és legpatinásabb parkja. 2006-ban átadott 4,6 hektáros, eredeti tervek alapján felújított Jókai park. A helytörténészek szerint, egykor a híres siófoki lóverseny-pálya volt található. A minél intenzívebb hatást fokozza a rengeteg egynyári virág, a megmaradt kis tavacska, és a park egyik szegletében egy kis japánkert, amely a romantikus angolkertben a távol-keleti hangulatot idézi. Itt található a Jókai Villa, amely 1897-ben épült. 1903-ban itt töltötte élete utolsó nyarát Jókai Mór. Jelenleg étteremként és szállodaként működik.

A város másik patinás villája, a Krúdy Villa, amely a XIX. század végén épült, s Ellinger Ede fotóművész panziójaként működött. 1915-ben Krúdy Gyula itt ismerte meg Várady-Rózsa Zsuzsát, akit később feleségül vett. A villa jelenleg panzióként működik.

Igen érdekes látnivaló a Siófoki Kikötő, ahonnan a menetrendi sétahajók indulnak. A legnagyobb hajóforgalom itt zajlik a Balatonon. A kikötő épülete előtti parkban áll a balatoni gőzhajózás 100., 125. és 150. jubileumára felállított emlékmű. Északi szélén áll Vilt Tibor: Balatoni sellő című szobra (1974.) A mellette lévő parkban található Siófok régi nevezetessége a rózsakert, mely ismét feléledni látszik gondos kertészek munkája nyomán.

Múzeumok

Ásványmúzeum: Az 1986-ban megnyitott múzeum védett anyagában szerepelnek: – más hazai múzeumokban nem látható erdélyi ásványritkaságok – 3000 ásványfajta a nagyágitól a termésaranyig.

Kálmán Imre Emlékház: Kálmán Imre születésének 105. évfordulója alkalmából 1987. október 22.-én múzeum nyílt Siófokon a szülőházában. A múzeum állandó kiállítása a szülőház földszinti részén került megrendezésre. A belső folyosón a korabeli Siófok, a múlt század utolsó évtizedeinek hangulata érinti meg a látogatót, ahol nyáron írók, művészek, muzsikusok pihentek e fürdőhelyen, hátat fordítva a nagyvárosi életnek, hogy az áhított csendben készüljenek feladataikra.
Tojásmúzeum: A Tojásművészeti Kiállítás 2003. október 10-­én került megnyitásra, a tojás világnapján ­ az első Balatoni Nemzetközi Tojásfesztivál apropójaként Siófokon a Dél-Balatoni Kulturális Központban. Ezen időszakos kiállítás kívánta megalapozni az állandó tojásművészeti központ kialakítását.
A kiállításon látható alkotások többféle csoportba sorolhatóak, melyek a magánygyűjtemény szép és értékes alakjait mutatják be különböző dísztojásokban a kézművességtől az iparművészetig. Népművészeti sajátosságok, motívumok gazdag tárháza figyelhető meg, mely ötvözi ugyanakkor az újabbnál újabb és kreatívabb díszítő formákat is.

Környékbeli látnivalók: 


Tihanyi félsziget:  A Tihanyi-félsziget – ami valaha sziget volt, csak a vízszint csökkenésével kapcsolódott a parthoz – a Balaton, és nem túlzás, hogy Magyarország egyik legszebb vidéke: a lenyűgöző tájképi értéke mellett néhány négyzetkilométeren olyan geológiai, növény- és állattani, valamint történeti emlékeket őriz, ami párját ritkítja.

Kereki Vár: Somogy megyében, a Balatontól 10 km-re található Kereki község, aminek egyik nevezetessége a középkori vár romja.

Festetics Kastély: Ez a gyönyörű barokk épület az ország harmadik legnagyobb kastélya, Keszthely város jelképe.